URANO E OS SEUS ANEIS

É o sétimo planeta dende o Sol e o terceiro máis grande do Sistema Solar. Urano é tamén o primeiro que se descubríu grazas ao telescopio, concretamente por William Herschel en 1781.

A atmosfera de Urano está formada por hidróxeno, metano e outros hidrocarburos. O metano absorbe a luz vermella, por eso reflecte os tonos azuis e verdes.

 

Datos básicos Urano A Terra
Tamaño: radio ecuatorial 25.559 km. 6.378 km.
Distancia media ao Sol 2.870.990.000 km. 149.600.000 km.
Día: periodo de rotación sobre o eixe 17,9 horas 23,93 horas
Año: órbita ao redor do Sol 84,01 anos 1 ano
Temperatura media superficial -210 º C 15 º C
Gravedad superficial no ecuador 7,77 m/s2
9,78 m/s2

 

Satélites de Urano Radio (km)Distancia (km)
Cordelia 1349,750
Ofelia 1653,760
Bianca 2259,160
Crésida 3361,770
Desdémona 2962,660
Julieta 4264,360V
Porcia 5566,100
Rosalinda 2769,930
Belinda 3475,260
Puck 7786,010
Miranda 235.8129,780
Ariel 578.9191,240
Umbriel 584.7265,970
Titania 788.9435,840
Oberón 761.4582,6

Datos:www.astronomia.com

 

Os aneis de Urano son distintos dos de Xúpiter e Saturno. O exterior, Epsilon, está formado por grandes rochas de xeo e ten unha cor gris. Parece que hai outros aneis, ou fragmentos, non moi amplos, duns 50 metros.

Cada 42 anos os aneis de Urano alíneanse coa Terra. Se queres ver este fenómeno e como se produce pinha nesta páxina :Sonriente Los anillos de Urano se alinean con la Tierra | elmundo.es
26/08/2007 10:49. vgomez #. NOTICIAS DAS CIENCIAS

Comentarios > Ir a formulario

vgomez

No hay comentarios

Añadir un comentario



No será mostrado.