Facebook Twitter Google +1     Admin

Se muestran los artículos pertenecientes a Agosto de 2007.

DATAS EXAMES CONVOCATORIA SETEMBRO 2007

Publicado: 05/08/2007 10:19 por vgomez en DOCENCIA

ChuloAlumnos-as de calquera curso da ESO con CCNN pendentes de 1º ou 2º ESO:

Luns, 3 de setembro ás 18 horas no LAB CCNN.

ChuloAlumnos-as de 1º con CCNN suspensas en xuño:

Mércores, 5 de setembro ás 8:20 no SALÓN DE ACTOS

EnfadadoEntrega de notas:

Venres, 7 de setembro ás 13:00 na aula propia do curso.

OS FURACÁNS

Publicado: 20/08/2007 18:48 por vgomez en NOTICIAS DAS CIENCIAS

O FURACÁN "DEAN" PODERÍA ACADAR A CATEGORÍA 5, MÁXIMA NA ESCALA SAFFIR-SIMPSON, AO CHEGAR Á COSTA DE MÉXICO

Un furacán é un vento forte que xira en grandes círculos orixinándose nas zonas tropicais.

¿Pero como se forma? Aquí tes a contestación a esta pregunta:

elmundo.es - Graficos Interactivos

URANO E OS SEUS ANEIS

Publicado: 26/08/2007 10:49 por vgomez en NOTICIAS DAS CIENCIAS

É o sétimo planeta dende o Sol e o terceiro máis grande do Sistema Solar. Urano é tamén o primeiro que se descubríu grazas ao telescopio, concretamente por William Herschel en 1781.

A atmosfera de Urano está formada por hidróxeno, metano e outros hidrocarburos. O metano absorbe a luz vermella, por eso reflecte os tonos azuis e verdes.

 

Datos básicos Urano A Terra
Tamaño: radio ecuatorial 25.559 km. 6.378 km.
Distancia media ao Sol 2.870.990.000 km. 149.600.000 km.
Día: periodo de rotación sobre o eixe 17,9 horas 23,93 horas
Año: órbita ao redor do Sol 84,01 anos 1 ano
Temperatura media superficial -210 º C 15 º C
Gravedad superficial no ecuador 7,77 m/s2
9,78 m/s2

 

Satélites de Urano Radio (km)Distancia (km)
Cordelia 1349,750
Ofelia 1653,760
Bianca 2259,160
Crésida 3361,770
Desdémona 2962,660
Julieta 4264,360V
Porcia 5566,100
Rosalinda 2769,930
Belinda 3475,260
Puck 7786,010
Miranda 235.8129,780
Ariel 578.9191,240
Umbriel 584.7265,970
Titania 788.9435,840
Oberón 761.4582,6

Datos:www.astronomia.com

 

Os aneis de Urano son distintos dos de Xúpiter e Saturno. O exterior, Epsilon, está formado por grandes rochas de xeo e ten unha cor gris. Parece que hai outros aneis, ou fragmentos, non moi amplos, duns 50 metros.

Cada 42 anos os aneis de Urano alíneanse coa Terra. Se queres ver este fenómeno e como se produce pinha nesta páxina :Sonriente Los anillos de Urano se alinean con la Tierra | elmundo.es

CALENDARIO CURSO ESCOLAR 2007/2008

Publicado: 27/08/2007 12:03 por vgomez en DOCENCIA

RESUMO DO CALENDARIO ESCOLAR (E.S.O.):

Periódo de exames extraordinarios: do 3 o 6 de setembro, ambos os dous inclusive.

Período lectivo: do 19 de setembro ó 20 de xuño do 2008, ambos os dous inclusive.

Períodos de vacacións:

Nadal: desde o 22 de decembro de 2007 ata o 7 de xaneiro de 2008, ambos os dous inclusive.

Entroido: días 4 e 5 de febreiro de 2008.

Semana Santa: desde o 17 ao 24 de marzo de 2008, ambos os dous inclusive.

Días non lectivos:

Os festivos declarados pola Consellería de Traballo da Xunta de Galicia.

O 24 de setembro, día declarado festa local polo Concello de A Guarda.

O 2 de maio, Día do Ensino.

Queda pendente por establecer un día polo I.E.S. A Sangriña.

 

 

 

Para ter unha información completa do calendario escolar consulta esta páxina 07300D006P026.PDF (application/pdf Objeto)

TEXTOS CIENCIAS DA NATUREZA 2007/2008

Publicado: 27/08/2007 12:07 por vgomez en DOCENCIA
Para o próximo curso os textos na materia de CIENCIAS DA NATUREZA serán os seguintes:
1º E.S.O.: Boca sellada LIBRO NOVO

Ciencias da Natureza 1
S. Balibrea, M. Reyes, A. Álvarez, A. Sáez, J. M. Vílchez
Grupo ANAYA S.A.
Madrid 2007
Texto en Galego ISBN: 978-84-667-5975-5
Este libro, xunto co resto das distintas materias, serán gratuítos e forman parte do sistema de préstamo centrados na Biblioteca do Centro. Ó matricularse recibirase un documento para entregar na libraría a mercar e posteriormente entregaranse na Biblioteca do Centro para a fichaxe e posterior adxudicación no sistema de préstamos anteriormente indicado.
2º E.S.O. :Sonriente MESMO LIBRO DO ANO PASADO
Ciencias da Natureza 2
S. Balibrea, M. Reyes, J. Correa A. Álvarez, A. Sáez
Grupo ANAYA S.A.
Nas túas mans. Galicia
Este libro xa forma parte dos fondos da Biblioteca do Centro, polo que será prestado á cada alumno-a durante o curso. Para o próximo curso, en aplicación la L.O.E., será cambiado, aínda que será de novo gratuíto dentro do sistema de préstamos previsiblemente.


Archivos

Ms

contador de visitas

Blog creado con Blogia. Esta web utiliza cookies para adaptarse a tus preferencias y analítica web.
Blogia apoya a la Fundación Josep Carreras.

Contrato Coloriuris
Plantilla basada en el tema iDream de Templates Next